Az aranyló ősz, a kút és a mélység.
A kácsi forrás jó néhány éven keresztül kedves hely volt számomra. Egy régi őszön fotóztam a forrás körül kiépített kútba hullott lombokat. Néhány levél éppen akkor került a vízbe, s körkörös gyűrűket vetett. A víz mégsem vált zavarossá, mélyén jól látszanak a tarka kavicsok.
Szemlélődés, számvetés, összegzés, mélybe merülés, tükröződés, tisztulás, fényfoltok és árnyékok a káva belső oldalán.
A népmese mostohaleánya a kútba lép elejtett orsójáért. Lent a mélyben szőlőtőkével, körtefával, kiskutyával, kemencével találkozik, amelyek mind csapzottak, elhanyagoltak, gondozásra szorulnak. A leány együttérzően és segítőkészen fordul hozzájuk, rendbe teszi, amit rendbe kell, s nem várva hálára tovább indul útján. A kút mélyének tündér-öregasszonya fogadja házába, ahol nap mint nap hét szobát kell kisepernie. Az utolsó, nyolcadik szobába nem mehet.
A leány szót fogad, s seper, seper, amíg gazdája azt nem mondja, véget ért a szolgálata: együtt mennek az utolsó szobába. Itt gyöngyök, arany, gyémántok várják: meghempereg bennük, s azt, ami ráragadt, magával viheti, csodálatos kincseket szerezve.
A kijáratnál természetesen visszakapja orsóját is, amiért ezt a kockázatos utat vállalta.
Hazafelé menet újra találkozik a kemencével, a szőlővel, a körtefával és a kiskutyával is, akik azóta már ajándékokat készítettek a számára.
Kincsek, bölcsesség, megtisztulás és jó szerencse kíséri tovább egész életében.
Kell-e fordítani ezt a történetet, megmutatni az analógiát a saját lényünk mélyben, árnyékban rejlő személyiségrészei, s a mese gondozásra szoruló kis szereplői között.
Kell-e emlékeztetni magunkat, hogy a nagy átváltozás a lélek csendes, egyszerű hétköznapi munkájának gyümölcse. Ez nem a kút tükröt tartó felületén, nem is a fenekén, hanem egy még mélyebben lévő, transzcendens házban, a generációk, vagy akár más dimenziók terében- otthonában vállalt szolgálat során történik.
Ha szeretnél állításra jönni, kérlek, kérj időpontot a szintagralban@gmail.com email címen.